Badania krwi

Profilaktyka to jeden z najlepszych sposobów na utrzymanie doskonałego stanu zdrowia i cieszeniu się świetną kondycją przez lata. Jednym z elementów działań mających na celu zapobieganie chorobom, jest regularnie poddawanie się badaniom krwi. Już podczas podstawowych badań można stwierdzić infekcję organizmu lub odchylenie od normy, które może sugerować poważniejsze schorzenia.

Morfologia – podstawowe badanie krwi

Przeprowadzenie morfologii umożliwia zebranie podstawowych informacji na temat stanu organizmu. Podczas wizyty w laboratorium następuje pobranie krwi, która poddawana jest analizie – sprawdzana jest ilość i jakość erytrocytów, leukocytów i trombocytów, a także poziom hemoglobiny w organizmie. Badanie krwi pozwala na określenie ewentualnych odchyleń od normy i jest podstawą do przeprowadzenia dalszych analiz lub postawienia diagnozy przez lekarza.

U osób zdrowych zaleca się przeprowadzanie morfologii przynajmniej raz do roku. W przypadku podejrzenia różnych chorób, w tym m.in. zakażeń bakteryjnych, niektórych infekcji wirusowych oraz chorobach szpiku, nieprawidłowa morfologia jest wskazówką do przeprowadzenia bardziej szczegółowej kontroli stanu zdrowia pacjenta. Tego typu badanie przeprowadzane jest również kilkukrotnie podczas ciąży.

Badanie krwi – jak się przygotować do pobierania krwi?

Zaleca się, aby badania krwi wykonywane były na czczo i w godzinach porannych. Na dzień przed pobraniem próbki, należy ograniczyć spożycie alkoholu, cukru oraz zmniejszyć ilość wypalanych papierosów. Aby ograniczyć ryzyko zakłamania wyników, regularnie przyjmowane leki należy zażyć po badaniach (w przypadku niektórych leków, ewentualne opóźnienia dawek należy skonsultować z lekarzem). Przed badaniem warto wypić ok. 0,5 litra wody (dwie szklanki), które ułatwią sam procedurę pobierania.

Pobieranie krwi odbywa się zazwyczaj w pozycji siedzącej. Po zebraniu materiału do fiolki należy uciskać miejsce nakłucia i odczekać przynajmniej 10 minut przed opuszczeniem laboratorium. Wyniki badania krwi dostępne są zazwyczaj w ciągu kilku lub kilkunastu godzin od chwili pobrania próbki.

Laboratorium – badania krwi w Poznaniu i Swarzędzu

W ramach przychodni Alterida, działającej na granicy miejscowośći Poznań i Swarzędz, funkcjonuje również laboratorium. Badania krwi i moczu przeprowadzane są od poniedziałku do piątku, w godzinach porannych. Na pobieranie krwi należy przyjść przygotowanym, zgodnie z wytycznymi znajdującymi się powyżej.

W naszej ofercie, prócz podstawowych badań typu morfologia, istnieje możliwość wykupienia pakietu badań rozszerzonych. Szeroka oferta pakietów badań pozwala na dopasowanie zestawu do indywidualnych potrzeb pacjenta:

– badania dla kobiet planujących lub będących w ciąży,

– badania hormonalne dla kobiet i mężczyzn,

– badania dla osób dojrzałych,

– badania poszczególnych organów,

– zestawy badań niezbędnych do wykrycia anemii, cukrzycy oraz innych schorzeń.

Szczegóły oferty znajdują się w cenniku http://alterida.pl/wp-content/uploads/2018/10/Pakiety-DIAGNOSTYKA-30.7.2018.pdf.

Laboratorium Alterida zaprasza na badania krwi i konsultacje – ul. Haliny 14, Poznań – przy granicy ze Swarzędzem!

Close Menu
×
×

Koszyk