Podróże, zwłaszcza do tropiku, powinny być poprzedzone odpowiednimi szczepieniami. Zgodnie z aktualnymi zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia, tylko jedno z nich jest obowiązkowe – szczepienie przeciwko żółtej gorączce, znanej także pod nazwą żółta febra. Szczepienie to należy wykonać zwłaszcza przed wjazdem do niektórych państw Afryki oraz Ameryki Południowej.

Żółta febra – przed czym chronią szczepienia?

Żółta gorączka to groźna choroba wywoływana przez wirusy przenoszone przez komary, żyjące w strefie tropikalnej. Okres wylęgania (inkubacji) jest krótki – wynosi od 3 do 6 dni. Po tym czasie pojawiają się pierwsze objawy, które trwają przez około 3-4 dni – złę samopoczucie, gorączka do 40 st. C, dreszcze, bóle mięśni i głowy. Towarzyszy im utrata apetytu, wymioty i ogólne zmęczenie. Niestety, około 15% zakażonych rozwija ciężką postać choroby. Po ostrym okresie objawów ogólnych dochodzi do przejściowej poprawy, a następnie powrotu gorączki, zwolnienia akcji serca, a w ciężkich przypadkach zaburzeń krzepnięcia. Te ostatnie skutkują krwawieniami, krwistymi wybroczynami, czy krwawymi wymiotami. W najgorszych przypadkach, żółta febra powoduje ostrą niewydolność nerek. U chorych, u których wystąpiła druga faza choroby, ryzyko śmierci wynosi 50%.

Żółta febra – szczepienia, informacje praktyczne

Przed wyjazdem do krajów afrykańskich oraz państw Ameryki Południowej konieczne jest zapoznanie się z ryzykiem, jakie niesie ze sobą m.in. żółta febra. Szczepienie przeciwko chorobie jest obowiązkowe, a jego brak może skutkować odmową wpuszczenia do państw z regionu.

Obowiązkiem szczepienia objęte są wszystkie osoby powyżej pierwszego roku życia. W wyjątkowych sytuacjach, szczepionkę można podać również niemowlętom. Nie poleca się podawania jej osobom, które ukończyły 60 rok życia – w tej grupie występuje zwiększone ryzyko wystąpienia efektów niepożądanych. Szczepionka nie jest również zalecana kobietom w trakcie ciąży i laktacji.

Warto pamiętać, że przypadku wyjazdu do tropiku, konieczne jest zaplanowanie szczepienia na minimum 10 dni przed datą przylotu do miejsca docelowego. W sytuacji gdy zachodzi konieczność ochrony przed takimi chorobami jak żółta febra, szczepienia mogą odbywać się równocześnie z innymi, np. przeciwko WZW A, tężcowi czy durowi brzusznemu. Dokładną liczbę szczepień i czas ich przeprowadzenia warto skonsultować z lekarzem specjalizującym się w medycynie podróży.

Po przeprowadzeniu szczepienia, lekarz umieszcza stosowny wpis w Międzynarodowej Książeczce Szczepień – tzw. „żółtej książeczce”. Wpis jest potwierdzeniem, że szczepienie przeciwko żółtej febrze miało miejsce i jest podstawą do wpuszczenia do niektórych krajów tropikalnych.

Poznań – gdzie zgłosić się na szczepienie przeciwko żółtej febrze?

Osoby planujące tropikalne wojaże, zapraszamy do przychodni ALTERIDA, znajdującej się w rejonie Poznań – Antoninek. W trakcie konsultacji, nasi specjaliści zasugerują konieczne szczepienia oraz odpowiedzą na nurtujące pytania.

Close Menu

SZCZEPIENIA DLA PODRÓŻUJĄCYCH

MEDYCYNA PODRÓŻY

zobacz więcej TUTAJ 

Call Now ButtonREJESTRACJA