Szczepienia przeciw meningokokom

Zakażenie meningokokowe to poważna i inwazyjna choroba, mogąca doprowadzić do śmierci lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Szczepienia ochronne są najskuteczniejszym sposobem zapobiegania zakażeniu, dlatego warto rozważyć ich zastosowanie. W naszej poradni ALTERIDA wykonujemy szczepienia na meningokoki — zapraszamy do punktu konsultacyjnego w Poznaniu.

Szczepienia meningokoki — ochrona przed zakażeniem

Meningokoki to bakterie wywołujące ciężkie zakażenie, najczęściej prowadzące do sepsy, zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych lub ich współwystępowania. Jego początek jest zwykle nagły, do tego rozwija się w błyskawiczny sposób. W przypadku meningokoków śmiertelność jest bardzo wysoka, a ewentualne powikłania choroby wyjątkowo poważne. Do zakażenia dochodzi poprzez kontakt z osobą chorą lub nosicielem — bezpośredni lub drogą kropelkową.

Do zakażenia meningokokowego dochodzi stosunkowo rzadko, jednak jego konsekwencje są na tyle poważne, że warto rozważyć profilaktykę tej choroby. Szczepienia na meningokoki to najskuteczniejszy sposób na zminimalizowanie ryzyka zachorowania, a tym samym na ochronę zdrowia i życia swojego oraz swoich bliskich.

Kiedy wykonać szczepienia na meningokoki?

Na zakażenie meningokokowe chorują najczęściej małe dzieci do 5. roku życia, szczególnie niemowlęta w 1. roku życia. Druga grupa ryzyka to młodzież, zwłaszcza w wieku od 15 do 24 lat. Dlatego najlepszym momentem na wykonanie szczepienia na meningokoki jest pierwszy rok życia dziecka.

Szczepienie na meningokoki nie jest obowiązkowe — należy do szczepień zalecanych, a więc odpłatnych. W przypadku szczepienia w pierwszym roku życia, konieczne jest podanie dawki przypominającej w kolejnym roku. Chociaż na chorobę wywołaną przez meningokoki zapadają przede wszystkim małe dzieci, ze szczepienia warto skorzystać w każdym momencie życia.

Szczególnie zalecane jest dorosłym, którzy wiele podróżują, zwłaszcza do egzotycznych krajów. O ile w Polsce mamy do czynienia głównie z meningokokami z grupy B i C, w wielu innych miejscach na świecie zagrażające są meningokoki z grupy A, W czy Y. W przypadku wyjazdu do Arabii Saudyjskiej szczepienie przeciwko zakażeniu meningokokowemu A, C, W i Y jest obowiązkowe. Nie posiadając dokumentu potwierdzającego jego odbycie, nie przekroczysz granicy, ewentualnie będziesz mógł poddać się przymusowemu szczepieniu przed jej przekroczeniem.

Szczepienia meningokoki Poznań — specjalistyczny punkt szczepień

Zapraszamy do naszego punktu szczepień w Poznaniu, przy ul. Haliny 14. Każde szczepienie poprzedzone jest fachową konsultacją z odpowiednim lekarzem. Oferujemy szczepienia meningokoki dla dzieci i dorosłych, a także dla osób podróżujących do krajów egzotycznych.

Szczepionka należy do grupy szczepionek nieżywych, czyli zawierających martwe drobnoustroje lub ich fragmenty. Podczas konsultacji lekarz ustala z pacjentem optymalny program szczepienia, omawia ewentualne przeciwwskazania i udziela porad związanych z odpowiednim postępowaniem po szczepieniu czy możliwymi reakcjami poszczepiennymi.

Close Menu

SZCZEPIENIA DLA PODRÓŻUJĄCYCH

MEDYCYNA PODRÓŻY

zobacz więcej TUTAJ 

Call Now ButtonREJESTRACJA