Szczepienia HPV

HPV to ludzki wirus brodawczaka, odpowiedzialny za większość zakażeń przenoszonych drogą płciową. Szczególnie groźne są onkogenne typy wirusa 16 i 18, zwiększające ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy, a także raka prącia, pochwy, sromu czy odbytu. Szczepienie HPV to skuteczny sposób profilaktyki, zalecany przede wszystkim osobom młodym, planującym rozpoczęcie współżycia seksualnego.

Szczepienie HPV — zmniejsz ryzyko raka szyjki macicy

Rak szyjki macicy to drugi wśród najczęściej występujących u kobiet nowotworów — ok. połowy chorych na niego pacjentek umiera. Wirus brodawczaka ludzkiego typu 16 i 18 jest przyczyną powstawania zmian przedrakowych i dalszego rozwijania się choroby, dlatego jego profilaktyka jest jednym z najskuteczniejszych sposobów walki z tym nowotworem.

Wirus brodawczaka ludzkiego przenosi się drogą płciową, są na niego narażone wszystkie osoby, które kiedykolwiek podjęły współżycie seksualne. Możliwe jest też zarażenie noworodka np. podczas porodu. Zdecydowana większość zakażeń HPV jest bezobjawowa i ustępuje samoistnie, przez co nosiciele często nie zdają sobie sprawy, że stanowią potencjalne źródło zarażenia — dlatego wirus tak łatwo się roznosi i jest trudny do kontrolowania. Oprócz zmian nowotworowych HPV powoduje też m.in. powstawanie brodawek płciowych i brodawczaków krtani.

Szczepienie HPV — bezpieczne i dobrze tolerowane

Szczepienie HPV wykazuje bardzo wysoką skuteczność w zapobieganiu zarażeniu wirusem brodawczaka ludzkiego, a tym samym znacząco niweluje ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy. W ciągu całego swojego życia styczność z wirusem ma mniej więcej połowa aktywnych seksualnie osób, dlatego warto zapewnić bezpieczeństwo sobie i bliskim, decydując się na profilaktykę.

W naszym punkcie szczepień ALTERIDA uzyskasz wszelkie niezbędne informacje na temat szczepienia HPV, wskazań i jego działania. Zaleca się podanie szczepionki przede wszystkim młodym dziewczętom i chłopcom, przed rozpoczęciem współżycia płciowego (szczególnie w wieku 11-13 lat). Szczepienie skutecznie pełni swoją funkcję, jeśli zostanie przyjęte zanim dojdzie do kontaktu z wirusem. Szczepienie HPV można wykonywać także u osób dorosłych. Dostępne są trzy rodzaje szczepionki — każda z nich chroni przed zarażeniem najbardziej onkogennymi typami wirusa 16 i 18. Szczepienie ma formę inaktywowaną, podawane jest domięśniowo w trzech dawkach. Należy do szczepień bezpiecznych i dobrze tolerowanych, nie wykazujących z reguły poważnych działań niepożądanych.

Szczepienie HPV Poznań

Zapraszamy do naszego punktu konsultacji szczepień w przychodni ALTERIDA przy ul. Haliny 14 w Poznaniu (osiedle Antoninek). Odpowiemy na wszelkie pytania dotyczące szczepienia na HPV i pomożemy w wybraniu optymalnej formy profilaktyki. Czekają na Ciebie wykwalifikowani specjaliści z wieloletnim doświadczeniem, wyróżniający się indywidualnym podejściem do każdego pacjenta i zapewniający komfortową atmosferę. Na wizytę możesz zapisać się osobiście lub telefonicznie — zachęcamy do kontaktu!

Close Menu

SZCZEPIENIA DLA PODRÓŻUJĄCYCH

MEDYCYNA PODRÓŻY

zobacz więcej TUTAJ 

Call Now ButtonREJESTRACJA