Dermatoskopia

Dermatoskopia – metoda stosowana do oceny zmian skórnych. Pozwala ona w gabinecie lekarza bez pobierania wycinków tkankowych stwierdzić, czy dana zmiana barwnikowa jest groźna, czy nie. Ma szczególne znaczenie w diagnostyce różnicowej czerniaka złośliwego.

Jest metodą nieinwazyjną, a samo badanie trwa kilka minut. Wyniki badania (pod postacią obrazów) można zapisać na nośniku elektronicznym, dzięki temu lekarz może porównać stan skóry badanej w różnym czasie.

Wskazania do badania dermatoskopowego:
Skórne znamiona barwnikowe, np. w postaci pieprzyków znajdują się na każdym ciele. Większość z nich nie jest powodem do niepokoju, ale warto regularnie się obserwować, bo znamiona mogą pojawić się nagle, a ich wygląd może się z czasem zmieniać. 

Najprostszą metodą wykrywania podejrzanych zmian barwnikowych jest metoda ABCD, która polega na zadaniu sobie 4 pytań:
A (ang. assymetry) – czy znamię jest asymetryczne?
B (ang. border) – czy znamię ma postrzępione krawędzi?
C (ang. color) – czy znamię ma niejednolitą barwę?
D (ang. diameter) – czy średnica znamienia jest większa niż 5 mm?

Twierdząca odpowiedź na którekolwiek z tych pytań oznacza, że warto się przebadać. Regularne badania dermatoskopem są wskazane zwłaszcza u tych posiadaczy znamion, którzy:
  • mają znamiona dysplastyczne (w jakiś sposób nieregularne)
  • mają więcej niż 40 znamion
  • mają jasną karnację i jasne włosy
  • często się opalają lub korzystają z solarium
  • mają w bliskiej rodzinie kogoś, u kogo zdiagnozowano czerniaka
  • Badanie wykonują:
  • specjalista dermatologii, lekarz medycyny estetycznej, lekarz medycyny ratunkowej dr n. med. Katarzyna Mikołajczyk – Chudzińska
  • specjalista chirurgii onkologicznej lek. med. Piotr Luboński
Close Menu

UWAGA!

W związku z zapobieganiem przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19

w poradni POZ do odwołania wprowadza się następujące zasady:

– pacjenci POZ powinni unikać osobistych wizyt w poradni
we wszystkich sprawach prosimy o kontakt telefoniczny z rejestracją
recepty prosimy zamawiać telefonicznie, osoby, które zamówiły recepty      telefonicznie otrzymują kod umożliwiających ich realizację
osoby wymagające konsultacji z lekarzem POZ zostaną umówione na teleporadę przez telefon podczas, której lekarz zadecyduje o konieczności wizyty w poradni.

Wprowadzenie powyższych zasad jest niezbędne dla zapewnienia bezpieczeństwa wszystkich pacjentów oraz ciągłego funkcjonowania poradni.

W celu minimalizacji ryzyka transmisji infekcji COViD-19,stosując się do zaleceń Centrali NFZ Poradnia Alterida czasowo zawiesza  udzielania świadczeń ambulatoryjnej opieki zdrowotnej oraz usług prywatnych:

-w sprawach pilnych prosimy o kontakt telefoniczny z rejestracją pod numerem  616107222 wew. 2

Mając na uwadze Państwa bezpieczeństwo i zdrowie informujemy, że  aktualnie  nie realizujemy badań medycyny pracy oraz psychotestów.

Szanowni Państwo, punkt pobrań  Diagnostyki został zamknięty  – do odwołania!

Informujemy, że realizowane będą tylko zlecenia bieżące, określone przez lekarza jako pilne. Kwalifikacji dokonuje lekarz  podczas Teleporady.

 

×
×

Koszyk