Szczepienia żółta febra

Wyjazdy do części państw leżących w strefie tropikalnej powinny być poprzedzone odpowiednimi szczepieniami. Zgodnie z aktualnymi zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia, tylko jedno z nich jest obowiązkowe – szczepienie przeciwko żółtej gorączce, znanej także pod nazwą żółta febra. Szczepienie to należy wykonać zwłaszcza przed wjazdem do niektórych państw Afryki oraz Ameryki Południowej.

Żółta febra – przed czym chronią szczepienia?

Żółta gorączka to choroba wywoływana przez wirusy przenoszone w organizmach komarów, żyjących w strefie tropikalnej. Okres inkubacji wynosi od 3 do 6 dni. Po tym czasie pojawiają się pierwsze objawy, które trwają przez około 4 dni – gorączka, dreszcze, bóle mięśni i głowy. Towarzyszy im utrata apetytu, wymioty i ogólne zmęczenie. Niestety, około 15% zakażonych osób przechodzi drugą fazę choroby, charakteryzującą zintensyfikowanymi, niekiedy krwawymi wymiotami (tak zwane „czarne wymioty”) oraz krwawieniami z oczu, ust i przewodu pokarmowego. W wyniku uszkodzenia wątroby, wzrasta również ryzyko pojawienia się żółtaczki. W najgorszych przypadkach, żółta febra powoduje ostrą niewydolność nerek. U chorych, u których wystąpiła druga faza choroby, ryzyko śmierci wynosi 50%.

Żółta febra – szczepienia, informacje praktyczne

Przed wyjazdem do krajów afrykańskich oraz państw Ameryki Południowej konieczne jest zapoznanie się z ryzykiem, jakie niesie ze sobą m.in. żółta febra. Szczepienie przeciwko chorobie jest obowiązkowe, a jego brak może skutkować odmową wpuszczenia do państw z regionu.

Obowiązkiem szczepienia objęte są wszystkie osoby powyżej pierwszego roku życia. W wyjątkowych sytuacjach, szczepionkę można podać również niemowlętom. Nie poleca się podawania jej osobom, które ukończyły 60 rok życia – w tej grupie występuje duże ryzyko pojawienia się efektów niepożądanych. Szczepionka nie jest również zalecana kobietom w trakcie ciąży i laktacji. Po upływie 10 lat od daty pierwszego szczepienia, wskazane jest podanie dawki przypominającej.

W przypadku wyjazdu do Afryki lub Ameryki Południowej, konieczne jest zaplanowanie szczepienia na minimum 10 dni przed datą przylotu do miejsca docelowego. W sytuacji gdy zachodzi konieczność ochrony przed takimi chorobami jak żółta febra, szczepienia mogą odbywać się równocześnie z wakcynacją przeciwko WZW A, odrą oraz durowi brzusznemu. Dokładną liczbę szczepień i czas ich przeprowadzenia warto skonsultować z lekarzem specjalizującym się w medycynie podróży.

Po przeprowadzeniu szczepienia, lekarz zobowiązany jest do umieszczenia stosownego wpisu w tzw. „żółtej książeczce” – Międzynarodowym Świadectwie Szczepień. Wpis jest potwierdzeniem, że szczepienie żółta febra miało miejsce i podstawą do wpuszczenia do niektórych krajów tropikalnych.

Poznań – gdzie zgłosić się na szczepienie przeciwko żółtej febrze?

Osoby planujące tropikalne wojaże, zapraszamy do przychodni ALTERIDA, znajdującej się w rejonie Poznań – Antoninek. W trakcie konsultacji, nasi specjaliści zasugerują konieczne szczepienia oraz odpowiedzą na nurtujące pytania.

Close Menu

Call Now ButtonREJESTRACJA