Szczepienie tężec

Tężec jest poważną chorobą układu nerwowego, która zakończyć się może długotrwałymi powikłaniami lub nawet śmiercią. Szczepienie tężec pozwala skutecznie zapobiegać zachorowaniu, dlatego należy do obowiązkowych. Stosuje się także specjalne szczepienie poekspozycyjne w przypadku zranienia i związanego z nim ryzyka zakażenia. Odwiedź naszą przychodnię ALTERIDA i dowiedz się więcej na temat obowiązkowych i zalecanych szczepień.

Szczepienie tężec — skuteczna ochrona przed zachorowaniem

Tężec to choroba o ostrym przebiegu, wywoływana neurotoksyczną bakterią Clostridium tetani. Te odporne na trudne warunki drobnoustroje żyją w glebie oraz układzie pokarmowym zwierząt. Do zakażenia dochodzi poprzez rany, mające kontakt z zanieczyszczoną ziemią. Przyczyną choroby może być też poród lub poronienie w warunkach niezapewniających odpowiedniego poziomu sanitarno-higienicznego. Baterie produkują toksynę tężcową, wywołującą silne skurcze mięśni szkieletowych i napięcie mięśniowe. Choroba prowadzić może do poważnych powikłań neurologicznych, a w skrajnych przypadkach nawet do śmierci.

Szczepienie na tężec skutecznie eliminuje ryzyko zachorowania, dlatego obecnie chorują głównie osoby nieszczepione lub osoby starsze czy zażywające immunosupresanty. Wiele zachorowań odnotowuje się w Afryce, Azji czy Ameryce Południowej.

Szczepienie tężec — obowiązkowe i bezpłatne

Tężec jest poważną chorobą, której można skutecznie zapobiegać, dlatego szczepienie na tężec jest obowiązkowe i bezpłatne w przypadku dzieci do ukończenia 19. roku życia. Podaje się szczepionkę inaktywowaną, zawierającą nieaktywną toksynę tężcową. Zalecane jest podanie szczepionki skojarzonej, obejmującej szczepienie przeciwko tężcowi, błonicy i krztuścowi. Jest jednak możliwe podanie samej szczepionki przeciw tężcowi lub przeciw błonicy i tężcowi.

Warto pamiętać, że w przypadku osób dorosłych zalecane jest podanie dawki przypominającej co ok. 10 lat. Szczególnie istotne jest to w przypadku osób mających kontakt z potencjalnymi źródłami zakażenia, czy też wyjeżdżających do krajów o niskim poziomie higieniczno-sanitarnym. Szczepienie tężec jest bezpieczne, może wywoływać łagodne reakcje odczynowe w postaci zaczerwienienie czy obrzęku miejscowego.

Szczepienie tężec Poznań — skorzystaj z konsultacji

W naszej przychodni ALTERIDA czekają na Ciebie wykwalifikowani specjaliści z wieloletnim doświadczeniem i indywidualnym podejściem do każdego pacjenta. Zapraszamy do punktu szczepień w siedzibie przy ul. Haliny 14 w Poznaniu (osiedle Antoninek).

Każde szczepienie ochronne poprzedzone jest konsultacją, podczas której specjalista przeprowadzi szczegółowy wywiad, by poznać sytuację pacjenta i pomóc w wyborze optymalnej metody profilaktyki. Szczepienie tężec to nie tylko planowe zabiegi ochronne, ale też profilaktyka poekspozycjyjna, stosowana np. razie zranienia i zanieczyszczenia rany glebą. Postępowanie w konkretnym przypadku uzależnione jest m.in. od dotychczas odbytych szczepień ochronnych, wielkości ryzyka czy ogólnego stanu zdrowia.

Close Menu

UWAGA!

W związku z zapobieganiem przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19

w poradni POZ do odwołania wprowadza się następujące zasady:

– pacjenci POZ powinni unikać osobistych wizyt w poradni
we wszystkich sprawach prosimy o kontakt telefoniczny z rejestracją
recepty prosimy zamawiać telefonicznie, osoby, które zamówiły recepty      telefonicznie otrzymują kod umożliwiających ich realizację
osoby wymagające konsultacji z lekarzem POZ zostaną umówione na teleporadę przez telefon podczas, której lekarz zadecyduje o konieczności wizyty w poradni.

Wprowadzenie powyższych zasad jest niezbędne dla zapewnienia bezpieczeństwa wszystkich pacjentów oraz ciągłego funkcjonowania poradni.

W celu minimalizacji ryzyka transmisji infekcji COViD-19,stosując się do zaleceń Centrali NFZ Poradnia Alterida czasowo zawiesza  udzielania świadczeń ambulatoryjnej opieki zdrowotnej oraz usług prywatnych:

-w sprawach pilnych prosimy o kontakt telefoniczny z rejestracją pod numerem  616107222 wew. 2

Mając na uwadze Państwa bezpieczeństwo i zdrowie informujemy, że  aktualnie  nie realizujemy badań medycyny pracy oraz psychotestów.

Szanowni Państwo, punkt pobrań  Diagnostyki został zamknięty  – do odwołania!

Informujemy, że realizowane będą tylko zlecenia bieżące, określone przez lekarza jako pilne. Kwalifikacji dokonuje lekarz  podczas Teleporady.

 

×
×

Koszyk