Szczepienia dur brzuszny

Dur brzuszny, czyli tyfus, to poważna choroba ogólnoustrojowa wywoływana przez gram-ujemną pałeczkę salmonelli. Na zachorowanie narażone są przede wszystkim osoby podróżujące do krajów, w których występują epidemie tego schorzenia, spowodowane brakiem szczepień czy trudnymi warunkami sanitarno-higienicznymi. Szczepienia ochronne skutecznie zabezpieczają przed durem brzusznym — odwiedź przychodnię ALTERIDA i sprawdź dostępne możliwości.

Szczepienia dur brzuszny — skuteczna profilaktyka

Nazywany chorobą brudnych rąk dur brzuszny jest poważnych schorzeniem, którego objawy wywołuje przeniknięcie do krwioobiegu bakterii salmonelli, mających toksyczny wpływ na organizm. Do zakażenia dochodzi drogą pokarmową — wystarczy spożyć pokarm lub wodę, które miały kontakt z wydzielinami osób chorych lub nosicieli. W przebiegu choroby występują takie objawy jak m.in. wysoka gorączka, dolegliwości żołądkowo-jelitowe, powiększenie śledziony i wątroby.

Obecnie w Polsce dur brzuszny jest chorobą zanikającą. Poprawa stanu sanitarno-higienicznego i dostęp do skutecznej profilaktyki sprawiły, że zachorowanie na nią jest mało prawdopodobne. Wysoka skuteczność szczepienia na dur brzuszny to najlepszy dowód na to, że warto się zaszczepić, znajdując się w grupie ryzyka.

Kiedy zdecydować się na szczepienia dur brzuszny?

W naszej przychodni ALTERIDA oferujemy szczepienia dur brzuszny dla osób narażonych na zarażenie się tą chorobą. Kto do nich należy?

Szczepienia na dur brzuszny są wskazane, jeśli wybierasz się do kraju, w którym występują epidemie choroby brudnych rąk. Są to rejony, na których nie stosuje się szczepień ochronnych lub o niskich warunkach sanitarno-higienicznych. Należą do nich m.in. kraje położone na terenie Afryki, Azji Południowej i Wschodniej oraz Ameryki Południowej i Środkowej. Zapraszamy na konsultacje osoby wybierające się turystycznie w takie miejsca, a także planujące dłuższy pobyt na ich terenie.

Wśród osób szczególnie narażonych na zarażenie są również pracownicy służb komunalnych — zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami i przyjęcia szczepienia ochronnego.

Szczepienia dur brzuszny Poznań

Przychodnia ALTERIDA mieści się w Poznaniu przy ul. Haliny 14, na osiedlu Poznań-Antoninek. Lokalizacja punktu szczepień pozwala na wygodny dojazd z centrum miasta i z okolicznych miejscowości. Każde szczepienie poprzedza konsultacja lekarska, dzięki której możliwe jest dobranie profilaktyki wskazanej w konkretnym przypadku.

Szczepienie na dur brzuszny jest szczepionką inaktywowaną dostępną w dwóch wersjach — obie wykazują podobną skuteczność. Szczepionka polisacharydowa podawana jest w jednej dawce i wymaga powtarzania co 3 lata, w przypadku osób narażonych na zarażenie. Z reguły jest lepiej tolerowana niż szczepionka całokomórkowa, nie można jej wykonywać u dzieci poniżej 2. roku życia.

Szczepionka całokomórkowa podawana jest w trzech dawkach, a szczepienie przypominające wykonuje się po 3-5 latach. Stosuje się ją u osób powyżej 5. roku życia. Podczas konsultacji lekarz pomoże w wyborze optymalnej opcji, biorąc pod uwagę indywidualne preferencje i ogólny stan pacjenta.

Close Menu

UWAGA!

W związku z zapobieganiem przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19

w poradni POZ do odwołania wprowadza się następujące zasady:

– pacjenci POZ powinni unikać osobistych wizyt w poradni
we wszystkich sprawach prosimy o kontakt telefoniczny z rejestracją
recepty prosimy zamawiać telefonicznie, osoby, które zamówiły recepty      telefonicznie otrzymują kod umożliwiających ich realizację
osoby wymagające konsultacji z lekarzem POZ zostaną umówione na teleporadę przez telefon podczas, której lekarz zadecyduje o konieczności wizyty w poradni.

Wprowadzenie powyższych zasad jest niezbędne dla zapewnienia bezpieczeństwa wszystkich pacjentów oraz ciągłego funkcjonowania poradni.

W celu minimalizacji ryzyka transmisji infekcji COViD-19,stosując się do zaleceń Centrali NFZ Poradnia Alterida czasowo zawiesza  udzielania świadczeń ambulatoryjnej opieki zdrowotnej oraz usług prywatnych:

-w sprawach pilnych prosimy o kontakt telefoniczny z rejestracją pod numerem  616107222 wew. 2

Mając na uwadze Państwa bezpieczeństwo i zdrowie informujemy, że  aktualnie  nie realizujemy badań medycyny pracy oraz psychotestów.

Szanowni Państwo, punkt pobrań  Diagnostyki został zamknięty  – do odwołania!

Informujemy, że realizowane będą tylko zlecenia bieżące, określone przez lekarza jako pilne. Kwalifikacji dokonuje lekarz  podczas Teleporady.

 

×
×

Koszyk